Urlop wypoczynkowy udzielany pracownikowi tymczasowemu różni się od urlopu udzielanego pracownikowi z umową o pracę.
Jak ustalić wymiar?
Zasady udzielania urlopu wypoczynkowego pracownikowi tymczasowemu reguluje ustawa z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Przepisy Kodeksu pracy nie znajdą zastosowania w tym przypadku.
Pracownik tymczasowy nabiera prawo do 2 dni urlopu wypoczynkowego po przepracowaniu każdych kolejnych 30 dni.
Przykład nr 1:
Pan Jacek został zatrudniony na podstawie umowy o pracę tymczasową 1 stycznia 2023 r. W związku z tym prawo do pierwszych 2 dni urlopu wypoczynkowego nabierze odpowiednio: 30 stycznia, 1 marca, 31 marca, 30 kwietnia, 30 maja, 29 czerwca itd.
Roczny wymiar urlopu pracownika tymczasowego wynosi 24 dni. Bardzo ważną różnicą między przepisami z Kodeksu pracy a wspomnianej wyżej ustawy jest to, że w przypadku, gdy pracownik tymczasowy jest zatrudniony na część etatu, to wymiar urlopu wypoczynkowego nie jest przeliczany proporcjonalnie.
Udzielanie urlopu pracownikowi tymczasowemu
W odróżnieniu od przepisów dotyczących urlopu wypoczynkowego zawartych w Kodeksie Pracy, urlop dla pracowników tymczasowych nie jest przeliczany na godziny. Urlopu udziela się na dni, które są dla pracownika dniami pracy.
Przykład nr 2:
Pan Jacek jest pracownikiem tymczasowym i pracuje w równoważnym systemie czasu pracy. Jego rozkład pracy prezentuje się następująco:
Poniedziałek – 12 godz.
Wtorek – 12 godz.
Środa – 8 godz.
Czwartek – 4 godz.
Piątek – 4 godz.
Urlopu należy udzielić na dni pracy, nie biorąc pod uwagę zaplanowanej liczby godzin pracy. Jeśli Pan Jacek zawnioskuje o urlop na poniedziałek i wtorek, wykorzysta 2 dni urlopu.
Gdyby Pan Jacek nie był pracownikiem tymczasowym, to zastosowanie miałyby przepisy Kodeksu pracy, zgodnie z którymi urlop jest udzielany w godzinach. Zgodnie z nimi 2 dni urlopu do wykorzystania to 16 godzin. Pracownik nie mógłby skorzystać z urlopu w poniedziałek i wtorek, ponieważ łączna liczba godzin zaplanowanej pracy to 24 godz. Z kolei, gdyby skorzystał z urlopu w czwartek i piątek, to pozostałoby mu do wykorzystania jeszcze 8 godz. (dzień).
Jeśli pracownik tymczasowy nie wykorzysta całego należnego urlopu wypoczynkowego, agencja pracy tymczasowej wypłaca pracownikowi tymczasowemu ekwiwalent pieniężny w zamian za ten urlop lub niewykorzystaną jego część.
Ekwiwalent nie jest wypłacany, gdy agencja pracy i pracodawca użytkownik postanowią o wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego w czasie pozostawania pracownika tymczasowego w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tą samą agencją pracy tymczasowej, w celu powierzenia wykonywania pracy tymczasowej u tego samego pracodawcy użytkownika, u
którego była wykonywana taka praca, bezpośrednio przed rozwiązaniem lub wygaśnięciem poprzedniej umowy o pracę z tą agencją.
Co urlopem na żądanie?
Jeśli pracownik tymczasowy wykonuje pracę na rzecz jednego pracodawcy użytkownika co najmniej 6 miesięcy, ma prawo do orlopu na żądanie. Pracownicy zatrudnieni na okres krótszy niż 6 miesięcy, nie maja prawa wnioskować o taki urlop. W przypadku pracowników tymczasowych, tak samo jak u etatowców, maksymalny wymiar urlopu na żądnie wynosi 4 dni.