Aktualności

Rodzice wcześniaków z dodatkowym urlopem

Aktualności

Rodzice wcześniaków z dodatkowym urlopem

Udostępnij:

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaprezentowało projekt ustawy wydłużający do 8 tygodni urlop macierzyński w sytuacji urodzenia wcześniaków.

Jak czytamy na stronie Ministerstwa, celem wprowadzenia dodatkowego urlopu macierzyńskiego jest rekompensata pracownikom, będącym rodzicami braku możliwości przerwania urlopu macierzyńskiego do upływu 8 tygodni po porodzie. Dłuższy urlop ma również pomóc rodzicom ekstremalnie skrajnych wcześniaków urodzonych przed ukończeniem 28 tygodnia ciąży i z niską masą urodzeniową nie większą niż 1000 g.

Z dodatkowego urlopu będą mogli skorzystać zarówno matka jak i ojciec, a także rodzice przysposabiający dziecko i rodzin zastępczych.

Nawet 15 tygodni dodatkowego urlopu

Wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni, w zależności od okresu hospitalizacji dziecka, tygodnia ciąży, w którym urodzi się dziecko lub masy urodzeniowej dziecka.

Uprawnieni do dodatkowego urlopu macierzyńskiego będą:

  1. Pracownicy, będący rodzicami dzieci urodzonych przed ukończeniem 28 tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000 g. Ta grupa pracowników zyska nawet do 15 tygodni dodatkowego urlopu.
  2. Pracownicy, będący rodzicami dzieci urodzonych po ukończeniu 28 tygodnia ciąży a przed ukończeniem36 tygodnia ciąży i z masą urodzeniową większą niż 1000;
  3. Pracownicy, będący rodzicami dzieci urodzonych po ukończeniu 36 tygodnia ciąży, których dziecko będzie wymagało hospitalizacji od 5 – go dnia od dnia porodu do upływu 8-go tygodnia po porodzie. W tym przypadku dodatkowy urlop będzie przysługiwał w wymiarze tygodnia dodatkowego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu w okresie od 5 dnia po porodzie do upływu 8 tygodnia po porodzie pod warunkiem, że pobyt dziecka w szpitalu będzie wynosił przynajmniej 2 kolejne dni w okresie od 5-go do 28-go dnia po porodzie.

Dodatkowy urlop macierzyński będzie płatny w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku. W przypadku chęci skorzystania z niego, trzeba będzie rozpocząć go bezpośrednio po zakończeniu „zwykłego” urlopu macierzyńskiego. W związku z tym, że dodatkowy urlop macierzyński ma charakter fakultatywny nie będzie on przysługiwał automatycznie.  Pracownik, chcący z niego skorzystać będzie musiał wystąpić z wnioskiem  w terminie nie krótszym niż 21 dni przed zakończeniem korzystania z urlopu macierzyńskiego. Pracodawca będzie zobligowany do jego uwzględnienia.

Ustawa ma wejść w życie 21 dni po jej ogłoszeniu. Obecnie zacznie być procedowana przez Sejm.

źródło:
https://www.gov.pl/web/rodzina/rodzice-wczesniakow-z-dluzszym-urlopem-macierzynskim-jest-projekt-ustawy

Data dodania

Czy artykuł był przydatny?

5/5

blog

Zobacz inne wpisy

Rodzice wcześniaków z dodatkowym urlopem

Urlop rodzicielski wykorzystuje jedynie 7% ojców

Prawo do bycia offline na urlopie

ZUS zaostrzy kontrolę zwolnień lekarskich?

Okres pracy za granicą wlicza się do stażu pracy?

Więcej urlopu dla miliona Polaków