Rada Unii Europejskiej chce, aby mechanizm tymczasowej ochrony dla uchodźców z Ukrainy został przedłużony do 4 marca 2025 r. Według Eurostatu z ochrony tymczasowej korzysta ok 4,2 mln wysiedleńców.
Przypomnijmy, że w związku z wybuchem wojny na Ukrainie, Unia Europejska uruchomiła specjalny mechanizm, który miał zapewnić ochronę dla osób, które masowo uciekały z terenów objętych wojną. Rozwiązanie to ma odciążyć administrację państwową krajów docelowych, która, w związku ze zbyt dużą liczba zgłoszeń o azyl, stałaby się niewydolna. Z drugiej strony tymczasowa ochrona daje ich adresatom szereg praw, takie jak: prawo do legalne pobytu, dostęp do edukacji, służby zdrowia, a także możliwość podjęcia pracy, skorzystania z pomocy społecznej, czy otworzenia rachunku bankowego.
We wrześniu 2023 r. ministrowie krajów członkowskich UE osiągnęli porozumienie o przedłużeniu ochrony tymczasowej do 4 marca 2025 roku. Miesiąc później, w październiku 2023 roku, została ona oficjalnie przyjęta.
Kto korzysta z ochrony tymczasowej?
Beneficjentami ochrony tymczasowej są przede wszystkim:
- obywatele Ukrainy, którzy posiadali miejsce zamieszkania na Ukrainie i zostali stamtąd wysiedleni przed 24 lutego 2022 r.
- Ukraińcy, którzy znaleźli się poza Ukrainą przed 24 lutego 2022 r. z powodu pracy, nauki czy wyjazdu turystycznego;
- nie-Ukraińcy i bezpaństwowcy objęci w Ukrainie ochroną międzynarodową (np. uchodźcy i osoby pod ochroną uzupełniającą) oraz członkowie ich rodzin
- nie-Ukraińcy i bezpaństwowcy z zezwoleniem na pobyt stały, którzy nie mogą bezpiecznie i trwale wrócić do kraju pochodzenia;
- obywatele Ukrainy, którzy uciekli z Ukrainy niedługo przed 24 lutego
- obywatele Ukrainy, którzy znaleźli się na terytorium UE tuż przed 24 lutego (np. jako turyści czy pracownicy)
- nie-Ukraińcy z zezwoleniem na pobyt tymczasowy, którzy nie mogą bezpiecznie i trwale wrócić do kraju pochodzenia.
WAŻNE – Ochrona tymczasowa przysługuje automatycznie, ale każdy, kto jest nią objęty musi pamiętać o konieczności wystąpienia o zezwolenie na pobyt w państwie UE, w którym postanowiło się zostać.
Jak zatrudnić cudzoziemca?
Pracodawca, chcący zatrudnić cudzoziemca musi sprawdzić, czy ma on legalne prawo pobytu na terytorium polski oraz pozwolenie na wykonywanie pracy. Dokumenty, które legalizują pobyt cudzoziemca to, przykładowo, karta pobytu lub paszport z ważną wizą. Legalność zatrudnienia może potwierdzić z kolei powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy.
Jeśli chcesz zatrudnić cudzoziemca w swojej firmy, napisz do nas. Nasi specjaliści zajmą się wszystkimi niezbędnymi formalnościami.