W obliczu trudności, jakim jest znalezienie odpowiedniego pracownika do pracy, pracodawcy coraz częściej zwracają się o pomoc do swoich pracowników. Programy poleceń są coraz bardziej popularne w polskich firmach. Dla pracowników to także bardzo atrakcyjny benefit. Szczególnie, że pojawiły się interpretacje organów podatkowych i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, prezentujące pogląd, że premia za polecenie może korzystać ze zwolnienia ze składek ZUS i podatku.
Premia za polecenie pracownika, znana również jako „bonus polecający”, to forma wynagrodzenia, która może być oferowana przez pracodawców za rekomendowanie potencjalnych pracowników. Jeśli kandydat zaproponowany do pracy przez pracownika sprawdzi się na swoim stanowisku i przejdzie okres próbny, pracownik otrzymuje premię za polecenie go do pracy.
W celu wprowadzenia premii za polecenie pracownika, pracodawca powinien opracować regulamin, który określi zasady jej przyznawania, warunki, jakie musi spełniać polecony pracownik oraz sposób wypłaty premii. Warto uzależnić wysokość premii od stanowiska, którego dotyczy rekrutacja.
Premia bez PIT i ZUS?
Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, premia za polecenie pracownika jest traktowana jako przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT). Oznacza to, że jest zazwyczaj zaliczana do przychodu i musi być opodatkowana.
W ostatnim czasie widać, że organy podatkowe zmieniają zdanie w tym zakresie. W interpretacji indywidualnej z maja 2024 r. Dyrektor KIS stwierdził, że premie za polecenie, wypłacane w ramach programu poleceń, w którym udział biorą pracownicy, nagroda za polecenie nie stanowi przychodu ze stosunku pracy. Nie jest to przychód związany ściśle z wykonywaną pracą. Wobec tego pracodawca nie musi odprowadzać zaliczki na PIT od wartości bonusu. Nie oznacza to, że pracownik w ogóle nie ma przychodu. Pracodawca nie będzie płatnikiem zaliczki na PIT, ale będzie musiał poinformować pracownika i urząd skarbowy o wysokości przychodu, od którego nie zapłacił podatku. Zrobi to na informacji PIT-11 za dany rok kalendarzowy.
Takiego samego zdania jest ZUS. Jeśli dany bonus nie będzie przychodem ze stosunku pracy, nie będzie jednocześnie także podstawą do naliczenia składek ZUS.
Pamiętajmy, że jest to na razie jedynie interpretacja indywidualna, która nie zmienia de facto regulacji zawartych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.