Aktualności

Prawo do bycia offline na urlopie

Aktualności

Prawo do bycia offline na urlopie

Udostępnij:

Sezon urlopowy można uznać za w pełni rozpoczęty. Praca zdalna oraz powszechne używanie telefonów komórkowych i laptopów to standard w prawie każdej organizacji. Technologia ułatwia nam pracę, ale też sprawia, że kontakt z nami staje się bardzo łatwy.

Polacy bardzo często podczas urlopu sprawdzają na bieżąco służbową pocztę i nie wyłączają telefonu służbowego. U części z nich wynika to z potrzeby kontrolowania sytuacji w pracy. Niektórzy pracownicy robią to na wyraźną lub pośrednią prośbę szefa. Bycie na ciągłym „stand-by” z pewnością nie sprzyja efektywnemu wypoczynkowi. Bycie w ciągłej gotowości nie jest także obowiązkiem pracownika.

Wynagrodzenie za pracę podczas urlopu

Na początku przypomnijmy, że odwołanie pracownika z urlopu jest jak najbardziej możliwe z formalnego punktu widzenia. Pracodawca ma do tego prawo, jednak w ściśle określonym przypadku. Przepisy Kodeksu pracy określają, że pracodawca może odwołać pracownika z urlopu tylko wówczas, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu (przykładowo – niespodziewana nieobecność innego pracownika, który go zastępował). W praktyce pracodawcy korzystają z tego rozwiązania jedynie w ostateczności, ponieważ, w przypadku odwołania pracownika z urlopu są zobowiązani pokryć koszty poniesione przez pracownika w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu.

Przepisy Kodeksu pracy wykluczają konieczność odbierania przez pracownika telefonów podczas wakacji. Formalnie, odbieranie służbowych telefonów czy odpowiadanie na maile stanowi wykonywanie pracy przez pracownika, a co za tym idzie taka osoba ma prawo do otrzymania wynagrodzenia za nią.

Aby uniknąć pracy podczas urlopu, należy zastosować się to jedynej skutecznej rady – na urlop nie bierz ani telefonu, ani laptopa służbowego. Dzięki temu skupisz się na tym, co tu i teraz. Żaden służbowy sprzęt nie będzie cię kusił, abyś do niego zajrzał i zobaczył, co się dzieje w pracy.

Urlop wypoczynkowy to czas na reset i ładowanie akumulatorów. Proponujemy skupić się przede wszystkim na tym!

Work life balance w praktyce

Praca zdalna w przypadku wielu pracowników przyczyniła się do zatarcia różnicy między tym co należy do sfery prywatnej i zawodowej. W praktyce osoby na home office pracują dłużej i są w ciągłej gotowości. Czasami odbierają po godzinach pracy telefon od przełożonego i wykonują pracę w czasie, który stanowi już dla nich nadgodziny.

Instytucje unijnie pracują obecnie nad regulacjami, które pozwoliłyby pracownikom na bycie offline. Głównym celem jest ustanowienie formalne takich przepisów, które w sposób jasny i precyzyjny pozwalałby pracownikowi na niepozostawanie kontaktowym poza godzinami jego pracy. Równocześnie zniknęłoby domniemanie, że pracodawca może oczekiwać od swoich pracowników bycia dyspozycyjnym także po ósmej godzinie pracy.

Data dodania

Czy artykuł był przydatny?

5/5

blog

Zobacz inne wpisy

Premia za polecenie bez podatku?

Znamy już wysokość płacy minimalnej w 2025 r.

Coraz mniej czasu na wdrożenie ustawy o ochronie sygnalistów

Zwolnienie z tytułu działania siły wyższej

Obowiązki pracodawcy podczas upałów

Rodzice wcześniaków z dodatkowym urlopem