Aktualności

PPK – kto może obniżyć wpłatę podstawową?

Aktualności

PPK – kto może obniżyć wpłatę podstawową?

Uczestnicy PPK, których wynagrodzenie nie przekracza 1,2-krtoności minimalnego wynagrodzenia mogą obniżyć swoją wpłatę obowiązkową na PPK. Jakich formalności należy dokonać? O czym trzeba pamiętać?

PPK czyli Pracownicze Plany Kapitałowe to program, który pozwala oszczędzać na przyszłą emeryturę. Jego podstawą jest deklaracja opłacania miesięcznych składek zarówno przez pracownika, jak i pracodawcę. Podstawowa składka pracownika wynosi 2%, a pracodawcy 1,5%. Jej wysokość jest obliczana od podstawy wymiaru składki emerytalnej i rentowej, z tym, że w przypadku PPK nie ma zastosowania ograniczenie 30-krotności opłacania tych składek.

Zarówno pracownik jak i pracodawca mogą zadeklarować opłacanie dodatkowych składek. Pracodawca może zwiększyć swoją składkę o kolejne 2,5%. Natomiast pracownik może zadeklarować opłacanie dodatkowej składki w wysokości kolejnych 2%.

Kiedy możliwe obniżenie?

Wysokość opłacanej składki można także obniżyć. Nie jest to jednak opcja dostępna dla wszystkich. Obniżenie wpłaty podstawowej jest możliwe tylko dla tych pracowników, których miesięczne wynagrodzenie brutto nie przekracza 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia. Od 1 lipca 2023 r. kwotą, która uprawnia do obniżenia wpłaty podstawowej jest 4 320 zł.

Uczestnicy, których wynagrodzenie nie przekracza tej kwoty mogą obniżyć swoje wpłaty do PPK nawet do 0,5%. Należy pamiętać, że to na pracodawcy ciąży obowiązek poinformowania o takiej możliwości pracowników.

Aby z tego skorzystać pracownik musi złożyć pracodawcy deklarację o obniżeniu wpłaty podstawowej. Co ważne, decyzja o obniżeniu nie wpływa na wysokość składki opłacanej przez pracodawcę. Nadal jest to 1,5%.

Pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek uczestnika PPK o obniżeniu wpłaty podstawowej najpóźniej od kolejnego miesiąca, w którym ten złożył taką deklarację.

Uwaga na pułapkę!

Mimo, iż pracownik zadeklaruje chęć opłacania niższej składki na PPK, pracodawca musi na bieżąco weryfikować jego wynagrodzenie brutto. Jeśli w danym miesiącu pracownik otrzyma premię, która sprawi, że jego pensja będzie większa niż 1,2-krotność minimalnego wynagrodzenia, pracodawca jest zobowiązany do naliczania składki w wysokości 2%.

Kontrolować wspomniany limit musi także pracownik, który osiąga przychód z więcej niż jednego źródła. Jeśli suma przychodów z kilku źródeł przekroczy 1,2-krotność płacy minimalnej, lecz pracownik mimo to zdecyduje się na potrącenie obniżonej stawki na PPK, straci on dopłatę roczną od państwa. W tym przypadku bieżące weryfikowanie, czy zarobki brutto pracownika mieszczą się w progu należy wyłącznie do obowiązków pracownika, ponieważ pracodawca nie ma wiedzy na temat innych źródeł przychodu pracownika.

To, czy pracownik nie zaniżył podstawy opłacania PPK i, co za tym idzie, nadal ma prawo do dopłaty rocznej jest weryfikowane przez Polski Fundusz Rozwoju na podstawie deklaracji rozliczeniowych, które pracodawca przekazuje do ZUS za każdego pracownika.

Data dodania

Czy artykuł był przydatny?

5/5

blog

Zobacz inne wpisy

Premia za polecenie bez podatku?

Znamy już wysokość płacy minimalnej w 2025 r.

Coraz mniej czasu na wdrożenie ustawy o ochronie sygnalistów

Zwolnienie z tytułu działania siły wyższej

Obowiązki pracodawcy podczas upałów

Rodzice wcześniaków z dodatkowym urlopem