Odwołany 1 lipca 2023 r. stan zagrożenia epidemicznego wpływa na wiele kwestii związanych z działalnością pracodawcy. Jedną z nich są orzeczenia o niepełnosprawności. Na co należy uważać?
6 sierpnia 2023 r. zaczną obowiązywać regulacje, na mocy których zostanie uchylony przepis z tzw. ustawy covidowej. Mowa o art. 15h, który brzmi:
Z przyczyn związanych z przeciwdziałaniem COVID-19, orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, wydane na czas określony na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, którego ważność:
- upłynęła w terminie do 90 dni przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, pod warunkiem złożenia w tym terminie kolejnego wniosku o wydanie orzeczenia, zachowuje ważność do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności;
- upływa w terminie od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, zachowuje ważność do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
Oznacza to, że jeśli ważność orzeczeń o niepełnosprawności minęła w trakcie, gdy obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego, nie traciły one swojej mocy. Dokumenty były ważne jeszcze przez 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego.
Nowe daty od 6 sierpnia 2023 r.
PFRON informuje, że do 5 sierpnia 2023 r. orzeczenia wydane przez zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności, będą przedłużane na podstawie art. 15h ustawy z dnia 2 marca 2020 r. – tzw. „Tarczy antykryzysowej”. Natomiast od 6 sierpnia 2023 r. będą obowiązywać określone, graniczne daty ważności tych orzeczeń.
Wg nowych przepisów orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, którego okres ważności upłynął:
- do 31 grudnia 2020 r. – zachowuje ważność do 31 grudnia 2023 r.,
- w okresie od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2021 r. – zachowuje ważność do 31 marca 2024 r.,
- w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 5 sierpnia 2023 r. – zachowuje ważność do 30 września 2024 r.
Należy jednak pamiętać, że orzeczenia te będą jednak ważne nie dłużej niż do dnia wydania nowego, ostatecznego orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności.
W przypadku orzeczeń, których okres ważności upłynie 6 sierpnia 2023 r. lub później, nie będzie miała zastosowania zasada przedłużenia. Ich ważność zakończy się zgodnie z terminem określonym w dokumencie.
źródło: https://www.pfron.org.pl