Upały nie odpuszczają. Według prognoz pogody z temperaturami powyżej 30 stopni możemy się zmagać nawet do końca sierpnia. Warto pamiętać, że podczas upałów pracodawca ma obowiązek zadbać o bezpieczeństwo pracy i komfort pracowników.
Dla kogo obowiązkowe napoje?
Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest zapewnienie warunków pracy zgodnych z normami BHP. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia pracownikom zatrudnionym w warunkach szkodliwych (czyli np. podczas upałów) nieodpłatnie odpowiednich posiłków i napojów.
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dn. 28 maja 1996 roku w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów pracodawca zapewnienia napoje pracownikom:
- wykonującym prace w warunkach gorącego mikroklimatu, charakteryzującego się wartością wskaźnika obciążenia termicznego powyżej 25oC,
- na stanowiskach pracy, na których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28oC.
Dodatkowo należy pamiętać, że obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie napojów w ilości zaspokajającej potrzeby pracowników, odpowiednio zimne lub gorące w zależności od warunków wykonywania pracy, a w przypadku określonym w ust. 1 pkt 1 – napoje wzbogacone w sole mineralne i witaminy.
Pracodawca może być zwolniony z tego obowiązku, jeśli w pomieszczeniu, w którym pracownicy wykonują pracę, funkcjonuje klimatyzacja, a temperatura nie przekracza 28oC.
W kontekście obowiązków pracodawcy podczas upałów, ustawodawca szczególnie zadbał o młodocianych. Zgodnie z przepisami rozporządzenia dnia 24 sierpnia 2004 roku w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac, młodociani maja zakaz pracy w pomieszczeniach, w którym temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza, a wilgotność względna powietrza – 65 proc.
Możliwe skrócenie czasu pracy
Wysokie temperatury z pewnością wpływają na wydajność i bezpieczeństwo pracowników. W takiej sytuacji pracodawca ma prawo wprowadzić przerwy regeneracyjne lub skrócić czas pracy. Obniżenie wymiaru czasu pracy w danym dniu, nie może powodować zmniejszenie wynagrodzenia pracownika. Wprowadzenie krótszej dniówki, z powodu upałów, zależy jedynie od dobrej woli pracodawcy. Przepisy nie nakładają takiego obowiązku.