W tym roku Dzień Niepodległości będziemy świętować w sobotę. W przypadku święta przypadającego w sobotę, pracodawca ma obowiązek udzielić dodatkowego dnia wolnego.
Zgodnie z art. 130 § 2 każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.
Wynika to z tego, że pracodawca musi spełnić dwa obowiązki względem organizacji czasu pracy w firmie. Z jednej strony musi udzielić pracownikom dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy (praca w sobotę), a z drugiej – dzień wolny z tytułu święta przypadającego w innym dniu niż niedziela.
Obowiązek udzielenia dnia wolnego za święto przypadające w sobotę dotyczy również pracowników, którzy nie mieli zaplanowanej pracy w tym dniu.
Odbiór w tym samym okresie rozliczeniowym
Dodatkowy dzień wolny musi być udzielony w tym samym okresie rozliczeniowym. Jeśli w danej organizacji obowiązuje miesięczny okres rozliczeniowy, wówczas pracodawca powinien udzielić dzień wolny za święto 11 listopada, w okresie od 1 do 30 listopada. Jeśli w firmie funkcjonuje czteromiesięczny okres rozliczeniowy – wówczas może musi się odbyć w tych kilku miesiącach obejmujących dany okres rozliczeniowy.
Przykład:
W organizacji obowiązuję 4-miesięczny okres rozliczeniowy:
I okres rozliczeniowy obejmuje miesiące od stycznia do kwietnia;
II okres rozliczeniowy obejmuje miesiące od maja sierpnia
III okres rozliczeniowy obejmuje miesiące od września do grudnia.
Wobec tego dzień wolny za święto 11.11 wypadające w sobotę może być udzielony od 1 września do 31 grudnia.
Należy pamiętać, że dzień wolny z tytułu święta przypadającego w sobotę można odebrać także przed dniem święta.
Przepisy prawa pracy nie pozwalają na udzielenie dnia wolnego za święto w sobotę w innym okresie rozliczeniowym, nawet na pisemny wniosek pracownika. Ewentualna zgoda pracodawcy za odbiór w innym okresie rozliczeniowym, wiązałoby się z przekroczeniem przeciętnej średniotygodniowej normy czasu pracy. W rezultacie, pracodawca musiałby wypłacić pracownikowi dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych.
Pracodawca może wyznaczyć dzień odbioru
Pracodawca może wyznaczyć dzień wolny do odbioru odgórnie dla wszystkich pracowników w tym samym terminie. Uwzględnienie wniosku pracownika o odbiór dnia wolnego w indywidualnym terminie zależy od dobrej woli pracodawcy. Należy pamiętać, że nie ma możliwości, aby udzielać wolnego dnia „na raty” – np. w godzinach, skracając dobowy czas pracy.
Bardzo ważne jest także odpowiednie zaewidencjonowanie odbioru dnia wolnego za święto. Będzie to dowód dla Inspekcji Pracy, że pracodawca wywiązał się z kodeksowego obowiązku.