Aktualności, Pracodawca

Koniec stanu zagrożenia epidemicznego 1 lipca 2023 r.

Aktualności, Pracodawca

Koniec stanu zagrożenia epidemicznego 1 lipca 2023 r.

1 lipca 2023 r. , trwający od marca 2020 r, stan zagrożenia epidemicznego zostanie odwołany. Był związany z zakażeniem  zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Co to oznacza dla pracodawców?

Badania z zakresu medycyny pracy do nadrobienia

Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego oznacza odwieszenie szeregu obowiązków wobec pracowników.

Najważniejszym z nich jest powrót do obowiązkowych badań z zakresu medycyny pracy. W obliczu stanu zagrożenia epidemii, pracodawcy byli zobowiązani do kierowania pracowników na wstępne badania z zakresu medycyny pracy jak i kontrolne, po niezerwanej 30-dniowej niezdolności do pracy pracownika. Obowiązek wykonywania badań okresowych był zawieszony. Pracodawcy mają 180 dni na skierowanie na okresowe badania lekarskie pracowników, które mają nieaktualne orzeczenia lekarskie.

Przymusowy urlop wypoczynkowy niemożliwy

Wraz z 1 lipca 2023 r. straci moc prawną przepis, który umożliwiał  udzielanie pracownikowi, w terminie wskazanym przez pracodawcę, bez uzyskania zgody pracownika i z pominięciem planu urlopów, urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego przez pracownika w poprzednich latach kalendarzowych, w wymiarze do 30 dni urlopu, a pracownik jest obowiązany taki urlop wykorzystać.

Od 1 lipca 2023 r. pracodawca nie będzie mógł wysyłać pracowników na przymusowy urlop wypoczynkowy.

Oprócz tego przestaną obowiązywać także przepisy odnoszące się do zawieszenia obowiązków pracodawcy związanych z tworzeniem lub funkcjonowaniem Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, w tym tworzeniu odpisów podstawowych oraz wypłatą świadczeń urlopowych.

Swoją moc utraci również przepis ograniczający możliwości uznania za doręczone pism nieodebranych w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Wspomniany przepis brzmiał: Nieodebranych pism podlegających doręczeniu za potwierdzeniem odbioru przez operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe, których termin odbioru określony w zawiadomieniu o pozostawieniu pisma wraz z informacją o możliwości jego odbioru przypadał w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, nie można uznać za doręczone w czasie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii oraz przed upływem 14 dni od dnia zniesienia tych stanów.

Wraz z zakończeniem stanu zagrożenia epidemicznego, pisma przesłane przez pracodawcę w opisany powyżej sposób będą mogły zostać uznane za doręczone.

Data dodania

Czy artykuł był przydatny?

5/5

blog

Zobacz inne wpisy

Premia za polecenie bez podatku?

Znamy już wysokość płacy minimalnej w 2025 r.

Coraz mniej czasu na wdrożenie ustawy o ochronie sygnalistów

Zwolnienie z tytułu działania siły wyższej

Obowiązki pracodawcy podczas upałów

Rodzice wcześniaków z dodatkowym urlopem