Aktualności

Końcówka roku w pracy

Aktualności

Końcówka roku w pracy

W wielu branżach przełom roku to okres bardzo intensywnej pracy. Zarówno w firmach usługowych, jak i produkcyjnych czas między świętami a nowym rokiem to okazja do zwolnienia tempa pracy, zaplanowania działań na nowy rok, a także posumowań.

W grudniu niemal wszyscy funkcjonujemy na wysokich obrotach. Planujemy świąteczne zakupy, włączamy się w akcje charytatywne. Na polu zawodowym także bywa niełatwo. Koniec roku w pracy oznacza wrzucenie wyższego biegu. Spieszymy się z zamknięciem projektów, ze skompletowaniem zamówień czy wykonaniem budżetu. Do 23 grudnia ścigamy się z czasem, aby w okresie między świętami a nowym rokiem nieco zwolnić.

Ładowanie akumulatorów przy choince

Dla niektórych nagrodą za wzmożoną pracę w ostatnich tygodniach roku jest urlop między 27 a 31 grudnia, lub przedłużenie go nawet do 6 stycznia. Ten okres sprzyja świątecznemu lenistwu w rodzinnym gronie. Jest też doskonałą okazją do zasłużonego odpoczynku po intensywnym okresie. Jeśli macie możliwość, skorzystajcie z tego i zawnioskujcie o poświąteczny urlop. Odetnijcie się od wszystkich obowiązków służbowych. Nie sprawdzajcie służbowej skrzynki mailowej i odpuście sobie telefony do współpracowników i rozmowy na tematy zawodowe.

Powrót do pracy nie taki straszny

Jeśli skorzystanie z urlopu po świętach nie wchodzi w grę i twoja obecność w pracy jest konieczna, powrót do pracy może przebiec spokojnie. Praca kilka dni po świętach bardzo często jest równoznaczna z większym spokojem. Większość twoich współpracowników i klientów jest na urlopie. Twoja skrzynka mailowa nie rozgrzewa się do czerwoności, a telefon nie dzwoni na okrągło.

Teraz jest czas na podsumowania. Zastanów się jak rozplanujesz swoją pracę w nowym roku oraz co możesz oddelegować innym członkom zespołu. Spróbuj podsumować mijający rok. Przeanalizuj swoje sukcesy i porażki zawodowe, które osiągnąłeś w tym roku.

Definiowanie planów na nowy rok

Niezależnie od tego, czy masz to szczęście, że końcówkę roku możesz spędzić na urlopie, czy w pracy, bądź przygotowany na nowy rok. Pamiętaj, że pierwsze tygodnie pracy w nowym roku mogą być równie intensywne, jak końcówka roku poprzedniego. Dlatego w miarę możliwości, zaplanuj mądrze i efektywnie pracę na najbliższe tygodnie, a uda ci się uniknąć stresu i frustracji.

Okres luzu w pracy to również doskonała okazja do przemyślenia zawodowych postanowień noworocznych. Przemyśl co chcesz osiągnąć w pracy w nowym roku. Wyznacz cele na pierwsze i drugie półroczne. Rozpisz je w oparciu o kamienie milowe, które będą stanowiły finał poszczególnych etapów. Jeśli twoim celem jest zdobycie awansu, zaplanuj strategie – zaproponuj swojemu przełożonemu cele zawodowe na najbliższe miesiące. Wspomnij o kompetencjach, które chcesz zdobyć lub poszerzyć.

A może twoim celem jest zmiana pracy lub/i branży? Spotkaj się z doradcą zawodowym i zaplanuj swoją przyszłą ścieżkę kariery. Zachęcamy również do kontaktu z naszymi rekruterami, którzy z pewnością pomogą ci dokonać satysfakcjonującej zmiany zawodowej.

Data dodania

Czy artykuł był przydatny?

5/5

blog

Zobacz inne wpisy

Premia za polecenie bez podatku?

Znamy już wysokość płacy minimalnej w 2025 r.

Coraz mniej czasu na wdrożenie ustawy o ochronie sygnalistów

Zwolnienie z tytułu działania siły wyższej

Obowiązki pracodawcy podczas upałów

Rodzice wcześniaków z dodatkowym urlopem