Pierwsza tura wyborów samorządowych za nami, za kilka dni w niektórych polskich miastach przy urnach spotkamy się po raz drugi, a zaraz czekają nas również wybory europejskie. Niektórzy pracownicy byli i będą członkami komisji wyborczej. Jakie prawa im przysługują? Jak pracodawcy powinny rozliczyć czas pracy takiego pracownika?
Zgodnie z art. 154 § 4 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. kodeks wyborczy, członkowi obwodowej lub terytorialnej komisji wyborczej w związku z wykonywaniem zadań́ przysługuje zwolnienie od pracy na dzień głosowania oraz liczenia głosów, a także na dzień następujący po dniu, w którym zakończono liczenie głosów, z zachowaniem prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy. Innymi słowy – jest to po prostu nieobecność usprawiedliwiona płatna.
W praktyce pracownik może zyskać nawet 3 dodatkowych dni wolnych od pracy.
Oprócz tego pracownikom będącym członkami komisji wyborczej przysługuje również do 5 dni zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia. Wobec tego taka nieobecność powinna zostać rozliczona jako nieobecność usprawiedliwiona niepłatna.
Pracownicy, będący członkami komisji wyborczych muszą pamiętać o tym, że co najmniej na 3 dni przed przewidywanym terminem nieobecności w pracy, muszą uprzedzić, w formie pisemnej, pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności w pracy. Dodatkowo, najpóźniej kolejnego dnia następującego po upływie okresu nieobecności w pracy, pracownik jest zobowiązany dostarczyć pracodawcy zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy wykonywaniem zadań komisji.
Zaświadczenie musi zawierać trzy podstawowe elementy:
- imię i nazwisko osoby wchodzącej w skład komisji obwodowej;
- wskazanie podstawy prawnej zwolnienia od pracy;
- przyczynę i czas nieobecności w pracy.
Dokument powinien być opatrzony pieczęcią obwodowej lub terytorialnej komisji wyborczej z podpisem przewodniczącego danej komisji lub – w przypadku, gdy o zaświadczenie wnioskuje przewodniczący – jego zastępcy. Zaświadczenie jest przygotowane w dwóch egzemplarzach – jedna kopia jest dla pracownika, a druga pozostaje w dokumentacji komisji.