Zleceniobiorcy mogą korzystać z płatnych L4 pod kilkoma warunkami.
Zleceniobiorca otrzyma wynagrodzenie za niezdolność do pracy, jeśli wraz z dniem zatrudnienia zadeklaruje chęć opłacania dobrowolnej składki chorobowej. Jej wysokość to 2,45% podstawy wymiaru składek.
WAŻNE: Pamiętajmy, że płatne zwolnienie lekarskie będzie przysługiwać tylko tym zleceniobiorcom, którzy podlegają obowiązkowym składkom ZUS. Zarówno studenci, jak i zleceniobiorcy posiadający umowę o pracę w innym zakładzie pracy (i otrzymujący przynajmniej minimalne wynagrodzenie) nie podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu z tytułu umowy zlecenia, więc nie mogę zdecydować się na opłacanie dobrowolnej składki chorobowej i, co za tym idzie, nie otrzymają wynagrodzenia za czas przebywania na zwolnieniu lekarskim.
Okres wyczekiwania
Oprócz podlegania obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu, ważny jest też okres wyczekiwania na zasiłek. Dopiero po jego upłynięciu zasiłek jest należny.
Przypomnijmy, że okres wyczekiwania to, w przypadku zleceniobiorców, czas 90 dni, podczas których nieprzerwanie podlegali ubezpieczeniu chorobowemu. Wlicza się tutaj poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, pod warunkiem, że przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, bezpłatnym czy odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.
Przykład:
Pani Kinga pracuje w oparciu o umowę zlecenia od 1 lipca 2023 r. Zdecydowała się na opłacanie dobrowolnej składki chorobowej. 15 sierpnia otrzymała zwolnienie lekarskie. Zleceniodawca zweryfikował poprzednie zatrudnienie pani Kingi, która przed zawarciem umowy zlecenia była zatrudniania na podstawie umowy o pracę do 15 czerwca.
Wobec tego, że przerwa w ubezpieczeniu trwała jedynie 15 dni (od zakończenia umowy o pracę 15 czerwca do zawarcia umowy zlecenia i zadeklarowania opłacania składki chorobowej 1 lipca), pani Kindze przysługuje zasiłek chorobowy.
Płaci do razu ZUS
W przypadku niezdolności do pracy zleceniobiorcy, płatnikiem zasiłku od pierwszego dnia choroby staje się ZUS. Zleceniodawca, który zatrudniania przynajmniej 20 pracowników na dzień 30 listopada roku poprzedniego, wypłaca go w imieniu ZUS. Jeśli zleceniobiorca zatrudnia mniej niż 20 pracowników, musi złożyć do ZUS wniosek Z-3a o wypłatę zasiłku dla zleceniobiorcy.
Podstawą wymiaru zasiłku zleceniobiorcy jest jego przychód pomniejszony o 13,71% (czyli wartość składek społecznych).
Należy pamiętać, że od zasiłku zleceniobiorcy nie potrąca się zaliczki na podatek dochodowy. W związku z tym, że jest to przychód z innych źródeł, podatek jest opłacany przez zleceniobiorcę w rocznym zeznaniu podatkowym.